ČHMÚ
Koncem září 2010 jsem byl pozván do sídla Českého hydro meteorologického ústavu do Komořan na schůzku, kde se mělo ladit stanovisko české delegace, se kterým pojede na 32. plenární zasedání klimatického panelu OSN do korejského Pusanu. Šlo hlavně o to, jaké zaujmout stanovisko k návrhům reforem, se kterými přišla Inter Academy Council.
Co zjistila IAC ve svém auditu jsem napsal zde: IPCC si objednala audit a pohořela v něm (IAC sice nepojmenovala konkrétní případy, kdy v minulosti došlo k pochybení, ale přiznala, že postupy IPCC jsou chybné)
Schůzku v Komořanech jsem podrobně popsal v článku "Česká delegace se dívá na reformu IPCC klima-skepticky"
Abych jen nekritizoval a ukázal, že umím být konstruktivní, přišel jsem na jednání s komplexně zpracovanou analýzou stávajících problémů a návrhem řešení. Ale pánové jen málo z toho zapracovali do stanoviska, které posílali do IPCC (pdf).
Moje dojmy z jednání byly tehdy pozitivní... nicméně realita se pak vyvíjela jinak. Stanovisko, které pánové Tolasz a Metelka potom poslali do IPCC jako výstup z našeho jednání, se mi jeví příliš stručné a nezahrnuje řadu důležitých věcí (viz zde). Není tam výslovně zmíněno jméno Pachauri a že by měl odejít. Naopak jako pozitivní vidím, že jsme byli jednou z mála delegací, které navrhly zcela zakázat šedou literaturu.
Jak dopadly reformy?
Jak se IPCC postavila k auditu od InterAcademyCouncil a ke stanovisku národních delegací jako ta naše? Nakonec se ukázalo, že nevíra v reformovatelnost IPCC byla oprávněná. Pachauri nebyl v říjnu odvolán, ač jsme se shodli, že by to bylo nejlepší. Shodli jsme se, že odvolat stávající kádry a vybrat nové pracovníky, už podle reformovaných pravidel, by bylo nejlepší řešení. Ale na to také nedošlo. Díky aféře Greenpeacegate dnes už víme, že IPCC navržené reformy provádí jenom proklamacemi, ne doopravdy. Ani situace v české klimatologii se nezlepšila, právě naopak - koncem roku 2010 vznikl ústav CzechGlobe, kde usedli extrémní alarmisté jako Jan Hollan či Alexander Ač.
O nereformě IPCC: Greenpeace karaoke: Tak vypadá reforma IPCC
O ne-výměně kádrů: Pachauri zůstává - jaký pán takový krám
O CzechGlobe: CzechGlobe: Nejdražší blog na zeměkouli
Potvrdilo se to, co jsem tehdy v Komořanech marně zdůrazňoval. Že totiž není možné, aby reformy prováděli ti samí lidé, kteří IPCC dostali do problémů. Starého psa novým kouskům nenaučíš.
Jak to celé shrnout? Pan Metelka v únoru 2010 napsal na svém blogu (zde): „Domnívám se ale, že další směřování IPCC bude dost spojeno právě s osudem Rajendry Pachauriho. Setrvání nebo nesetrvání Pachauriho na pozici šéfa IPCC dá totiž odborné i laické veřejnosti jasný signál o tom, kam se chce IPCC dále ubírat. Pokud by měl Pachauri zůstat ve funkci i po říjnovém plenárním zasedání, pro mě osobně by to byla jasná známka toho, že v IPCC lze problémy zametat pod koberec a že být ve střetu zájmů vlastně nevadí.“
Lépe bych to sám nenapsal.