Tání polárních ledovců: další prima mýtus

27.02.2010 12:10

 Zprávy o tajících ledovcích a tonoucích ledních medvědech jsou jen novinářské kachny. V polárních krajích se od roku 1940 neoteplilo. Žádné globální oteplení tam neproběhlo.


V Kodani v prosinci 2009 Al Gore oznámil celému světu, že do roku 2014 bude Arktida v létě bez ledu. (https://www.telegraph.co.uk/earth/copenhagen-climate-change-confe/6815470/Copenhagen-climate-summit-Al-Gore-condemned-over-Arctic-ice-melting-prediction.html).

V roce 2008 byli lední medvědi zařazeni na seznam ohrožených druhů at o jen na základě prognóz vývoje klimatu. Rok co rok jsme zaplavováni záběry rozpadajích se ledovců a statistikou, kolik ledu zmizelo. Alarmisté nám hrozí, že pokud roztaje Grónský ledovec a póly, hladiny oceánů stoupnou o mnoho metrů.

Je tu ale jedna podezřelá věc. Záhada. Alarmistické grafy tání polárních ledovců vždycky začínají až 60. léty. Hádejte proč.


 

ARKTIDA

Pokud nahlédnete do následující práce Willie Soona, zjistíte, že v době založení IPCC ani dnes na tom tání Arktidy není nijak znepokojivě.

A.B. Robinson, N.E. Robinson, W.Soon. Environmental Effects of Increased Atmospheric Carbon Dioxide. Journal of American Physicians and Surgeons. (2007) 12, 79-90. <https://folk.uio.no/tomvs/esef/Robinson-Soon-2007.pdf >

Slyšeli jste od Greenpeace že  Arktida je nejrychleji se oteplující částí světa? Bojíte se proto, že kvůli globálnímu oteplování roztaje Arktida a zvýší se hladiny oceánů?

Omyl. Arktida se sice rekordně oteplila, jenže ona se předtím také rekordně ochladila. Takže dnes tam jsou stejné teploty jako ve 30. letech 20. století.

soon.png

 

(GRAF 1: Arktické teploty modře. Sluneční aktivita červeně. Pokud nevěříte Soonovi, stejný graf najdete na https://www.amap.no/acia/. To je alarmistický sborník "Arctic Climate Impact Assessment" z r. 2004, výsledek pěti let práce. Nebo se podívejte do čtvrté zprávy IPCC, přílohy A o regionálních změnách klimatu. https://www.grida.no/publications/other/ipcc_sr/?src=/climate/ipcc/regional/index.htm )

 

Nelze se tedy divit guvernérce Aljašky Sarah Palinové, že se soudí s federální vládou na protest proti tomu, že lední medvědi byli v roce 2008 zapsáni na seznam ohrožených druhů. Na ten seznam patří druhy, jejichž početní stavy ubývají. Ale ledních medvědů přibylo od 70 let z 5000 asi na 25 000 v současnosti. Hlavně asi díky regulaci lovu.

Vyjádření Palinové: https://www.nytimes.com/2008/01/05/opinion/05palin.html?_r=2&oref=slogin

 

 

 

GRÓNSKO

A tento graf ukazuje, jak se grónské teploty odráží v tání ledu. Nejtepleji bylo ve 30. letech. Současné tání ledu a současné teploty jsou nižší než před 80 lety. Žádné mimořádné globální oteplení zde neproběhlo a neprobíhá. Je mi líto.

 

Greenlandmelt.JPG 

(GRAF 2: Tání ledu v západním Grónsku. Největší tání bylo ve 30. letech)

Chylek P., M. McCabe, M.K. Dubey, and J. Dozier (2007), Remote sensing of Greenland ice sheet using multispectral near-infrared and visible radiances, J. Geophys. Res., 112. Citováno zhttp://people.iarc.uaf.edu/~sakasofu/pdf/two_natural_components_recent_climate_change.pdf)

Jiná Chýlkova práce uvádí mocnost ledu na dvou konkrétních místech na východním a západním pobřeží (GRL, 2006): https://www.cfa.harvard.edu/~wsoon/MattCronin-Mar21-07-d/Chyleketal06-GreenlandT-20-30vs95-05.pdf

 

Ano, hádáte správně. Petr Chýlek sice pracuje v Los Alamos, ale je to Čech a vystudoval na Karlově Universitě. Jako jeden z mála klimatologů se v době Climategate veřejně postavil proti praktikám CRU. Formou otevřeného dopisu klimatologickému společenství. (https://www.thegwpf.org/opinion-pros-a-cons/218-petr-chylek-open-letter-to-the-climate-research-community.html)

 

ANTARKTIDA

O Antarktickém ledovci jsem psal už jindy. https://kremlik.blog.idnes.cz/c/118123/Studie-Jary-Cimrmana-zjistila-ze-Antarktida-se-otepluje.html

Východní (větší) část se dlouhodobě ochlazuje už přes 30 let, jak ukazují satelity (povrch ledu). I celkový trend Antarktidy jako celku ukazuje ochlazování povrchu. Mořský led (sea-ice) přibývá. Důvody tohoto ochlazování neznáme.

Jen nepatrná západní část (Antarctic Peninsula) se otepluje. Jenže i na tomto poloostrově je pořád chladněji než ve 40. letech.

 

Steig2.jpg

 

(GRAF 3: I v nejteplejší části Antarktidy je stále chladněji než v letech 35-45 před masivním nástupem fosilních paliv. Navíc se dnešní teploty nijak dramaticky neliší třeba od 20. let)

Schneider and Steig, "Ice cores record significant 1940s Antarctic warmth related to tropical climate variability. PNAS 2008.https://www.pnas.org/content/105/34/12154.full.pdf+html

Závěr

Zdá se mi, že environmentalismus je typický produkt urbanizace. Je to hnutí lidí, kteří žijí ve městech a přírodu znají jen z obrázků.  Proto se každé jaro děsí, že tají ledovce - nechápou že je to normální sezónní cyklus. V zimě ty ledovce přece dorostou zpátky.

Pokud zelení pokládají střídání ročních období za přírodní katastrofu,  dočkáme se jednou na podzim možná i následujícího tiskového prohlášení Greenpeace: "Zjistili jsme strašlivou věc. Stromům začalo opadávat listí. Jak víte, právě stromy vytvářejí kyslík, který dýcháme. Pokud tuto katastrofu nezastavíme, všichni se udusíme. Je nutno jednat ihned, je za pět minut dvanáct."