Czechglobe: Bruselské peníze mají zkrotit českou klimatologii
(tyden.cz) "V České republice startuje projekt CzechGlobe, který bude zkoumat globální změny klimatu. Výzkum s celkovým rozpočtem přes tři čtvrtě miliardy korun potrvá několik let. O výsledky se už nyní zajímají například americká NASA a francouzský METEO France.
Realizátorem projektu je Ústav systémové biologie a ekologie Akademie věd. Sídlo vědeckého týmu se 150 členy bude v Brně. Jde o první projekt v Česku, který se bude zabývat výhradně globální změnou klimatu a jejími dopady na lidský život ve všech jeho oblastech. Podporu získal z evropského Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace.
Dotaci projektu ve výši 650 milionů korun dnes podepsal ministr školství Josef Dobeš. Evropské peníze z Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace pokrývají vždy 85 procent ceny projektu. Zbytek musí předkladatel zaplatit z vlastních zdrojů.
Český tým doplněný o přední zahraniční vědce bude například sledovat výměnu oxidu uhličitého mezi ekosystémy a atmosférou, zkoumat geologické a hydrologické cykly, v laboratorních podmínkách simulovat nárůst oxidu uhličitého v atmosféře a zkoumat jeho dopady na rostliny.
Šéfem projektu je profesor Michal Marek, ředitel Ústavu systémové biologie a ekologie. Je považován za průkopníka moderních ekofyziologických metod používaných při terénních výzkumech lesních ekosystémů.
Důležitou součástí projektu bude rovněž využití výsledků výzkumu při vývoji nových technologií a výrobků, především biopaliv třetí generace."
Komentář Klimaskeptik.cz: Sledujeme tento vývoj s obavami o vědu. Nyní se konečně ukazuje, jak si vykládat ony "evropské miliardy pro českou vědu", které byly oznámeny v roce 2009. Rybáři tomu říkají NÁVNADA. A pokud neodoláte nabízenému pokušení, pastička sklapne. Všimněte si, že EU krachuje, je zadlužená, nemá peníze na základní provoz, ale na rozšiřování moci Evropské komise se peníze vždycky najdou.
Citace: "Evropské peníze mají v příštích letech změnit mapu české vědy, která se dnes soustředí hlavně v Praze. Obce Dolní Břežany a Vestec podle jména nezná ani mnoho Pražanů. Do pěti let by v nich ale měly vyrůst projekty, které v českém měřítku zatím nemají obdoby. Každá z obcí by měla hostit jedno »centrum excelence« české vědy. Obě centra budou součástí boomu vědecké infrastruktury, který má díky financím z evropských strukturálních fondů naplno propuknout příští rok. Na podporu české vědy má přitéct necelých 60 miliard korun, přičemž 85 procent z této částky poskytne Evropská unie. Přitom přibližně 28 miliard by se mělo »prostavět« v nových vědeckých centrech po celé republice. To je přibližně stejné množství peněz, jakými Česká republika ročně přispívá na vědu a výzkum." (zdroj, pdf)
Komentář: Evropská komise v roce 2009 oznámila, že chce pumpovat peníze do českého výzkumu. Shodou okolností v okamžiku, kdy RVVI přiškrtila finance pro Akademii. Taková náhoda! Zdá se, že smyslem je, aby vědci v klíčových oblastech začali být finančně závislí na Bruselu a nikoli už na Praze. Brusel pak bude určovat, co a jak se bude zkoumat.
Politik tedy rozhoduje, vědec je "směrován". V politicky citlivých oborech je tato závislost hotový hrob akademické svobody. Je to opravdu zážitek, moci sledovat tuto plíživou revoluci v přímém přenosu.
Nemusím snad dodávat, že když výzkum dojde k závěru, že antropogenní změny klimatu nejsou problém, další dotace už nebudou. Proč také dotovat výzkum ne-problému, že ano.
Jde o způsob, jak bez násilí, pomocí peněz (soft power) donutit české vědce, aby začali chrlit alarmistické články. Tak se vytvoří publikační převaha alarmistů. Tou se pak bude zdůvodňovat, že většina (konsensus) má pravdu, a jen menšina je proti.
Těžko se tomu bránit. Kdo by odmítl takové peníze? Ale dosti se tím vysvětluje, proč jsou mnozí čeští akademici tak neochotní kritizoval bruselskou klimatickou politiku. I jim se zřejmě na klimatismu ledacos nelíbí, ale bojí se mluvit. Chápu je. Když máte rodinu, hypotéku, děti, musíte být opatrní.